Λίγες και καλές σήμερα οι προτάσεις.

Παραδοσιακό Χ στο Τβέντε-Αϊντχόβεν

Μόνο δύο ήττες σε 27 επίσημα παιχνίδια έχει η Αϊντχόβεν

Παραδοσιακό Χ στο Τβέντε-Αϊντχόβεν Σπουδαίο παιχνίδι για την πρόκριση στους «8» του κυπέλλου, με την Τβέντε να είναι αήττητη φέτος εντός έδρας ανεξαρτήτως διοργάνωσης και την Αϊντχόβεν σε πολύ καλή κατάσταση. Κυριαρχεί η ισοπαλία στο συγκεκριμένο ζευγάρι (3,50 στην Bet365).
Νοκ-άουτ αναμέτρηση για την φάση των «16» του κυπέλλου. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Απόλυτα ισορροπημένα τα μεταξύ τους παιχνίδια τα δέκα τελευταία χρόνια με γηπεδούχο την Τβέντε, με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο νίκες και έξι παιχνίδια να λήγουν ισόπαλα (2-6-2). Εντυπωσιακό στατιστικό ότι από αυτά τα δέκα παιχνίδια τα εννιά ήταν under, ενώ απόλυτη ισορροπία έχουμε και στα γκολ (8-8).
Η Τβέντε ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για το 2011 στο πρωτάθλημα με ήττα 3-2 εκτός έδρας από τη Φέγενορντ και θα πάει στη χειμερινή διακοπή από την τρίτη θέση της βαθμολογίας και στο -5 από την κορυφή. Πλήρωσε κυρίως την πολύ κακή της εμφάνιση στο πρώτο μέρος, όταν και βρέθηκε να χάνει με 3-0, για να μειώσει στη συνέχεια στο δεύτερο στο τελικό 3-2.
Στο πρωτάθλημα υποδεχόμενη την Αϊντχόβεν είχε φέρει 2-2 και φέτος εντός έδρας διατηρείται αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις, μετρώντας δέκα νίκες και τέσσερις ισοπαλίες (5-3-0 στο πρωτάθλημα). Σε επίπεδο πρωταθλήματος, είναι η ομάδα με τις περισσότερες ισοπαλίες (9-6-2) μετά τη Χέρενφεεν. Σημαντικά προβλήματα απουσιών δεν υπάρχουν, με τον τερματοφύλακα Μπόσχκερ να παραμένει εκτός και τον στόπερ Μπένγκτσον να είναι άρρωστος. Αμφότερες οι απουσίες δεν επηρεάζουν.
Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η Αϊντχόβεν «σκόρπισε» την Χέρενφεεν την προηγούμενη αγωνιστική με 1-5, με το σκορ να είναι 0-5 μέχρι το 60’ και πάει στη διακοπή στη δεύτερη θέση και στο -1 από την Άλκμααρ. Ο προπονητής της ομάδας δήλωσε πως το πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι αυτό ήταν το καλύτερο φετινό τους.
Ανεξαρτήτως διοργάνωσης έχει δώσει 27 παιχνίδια κι έχει ηττηθεί μόνο δύο φορές. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από την Άλκμααρ (3-1) και στις αρχές Δεκεμβρίου από τη Φέγενορντ (2-0). Σε αυτά τα παιχνίδια δεν σκόραρε μόνο στα δύο.
Εκτός έδρας στο πρωτάθλημα έχει 4-3-2. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός εξτρέμ Λενς (4 γκολ), παραμένουν εκτός οι αριστεροί μπακ Πίετερς και Ταμάτα.
Η Τβέντε είναι αήττητη εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις, (10-4-0), ενώ η Αϊντχόφεν έχει χάσει μόνο τα δύο από τα 27 επίσημα παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι τώρα.
Ιδιαίτερα αμφίρροπη αναμέτρηση που δεν αποκλείεται να οδηγηθεί στην παράταση καθώς ισόπαλα έληξαν και τα 6/10 τελευταία μεταξύ τους στην έδρα της Τβέντε. Οι γηπεδούχοι έχουν το πλεονέκτημα της έδρας και είναι αήττητοι στο γήπεδό τους, αλλά η Αϊντχόφεν χάνει σπάνια φέτος.

Με τα γκολ στο Τότεναμ-Τσέλσι (1,825)

10/14 GG είδαμε στις πιο πρόσφατες αναμετρήσεις των δύο ομάδων

Λονδρέζικο ντέρμπι με φόντο την 3η θέση της βαθμολογίας στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν, ανάμεσα σε δύο ομάδες ποιοτικές επιθετικά αλλά με αρκετά αμυντικά κενά. Αναμένεται σκορ εκατέρωθεν, με το over 2,5 να αποδίδει 1,825

Παρότι έπαιξε με τη φλόγα, αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς, η Τότεναμ πήρε δίκαιη νίκη με 1-0 κόντρα στην αναγεννημένη Σάντερλαντ του Μάρτιν Ο’Νιλ, εκμεταλλευόμενη έτσι το στραβοπάτημα της επικείμενης αντιπάλου της Τσέλσι στη Γουίγκαν για να παραμείνει μόνη στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ.

6-0-1 το εντός έδρας ρεκόρ της φέτος με 5/7 over 2,5, η τετράδα και η επιστροφή στο Champions League αποτελεί τον βασικό στόχο της ομάδας του Ρέντναπ φέτος και παρά τον έντονο ανταγωνισμό έχει δείξει ότι έχει τις δυνατότητες να τα καταφέρει. Παραμένουν εκτός οι Ντόσον (στόπερ), Χαντλστόουν (αμ. χαφ), τιμωρημένος είναι ο στόπερ Καμπούλ, ο Λέντλεϊ Κινγκ δύσκολα θα καταφέρει να παίξει δεύτερο σερί ματς λόγω του χρόνιου προβλήματος στα γόνατα του, ο βασικός εξτρέμ Λένον είναι τραυματίας, ο Αντεμπαγιόρ έχει ενοχλήσεις αλλά θα ξεκινήσει όμως οι Μπέιλ και  Ντεφόε είναι αμφίβολοι.

Παρότι προερχόταν από μεγάλη νίκη στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι η εμφάνιση της Τσέλσι στο DW κόντρα στη Γουίγκαν ήταν απογοητευτική, εγείροντας ξανά ερωτήματα για το κατά πόσο η ομάδα του Βίλλας Μπόας μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις το πρωτάθλημα από τις δύο ομάδες του Μάντσεστερ. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν εντελώς ακίνδυνη, στο 59’ μπήκε μπροστά στο σκορ με γκολ του εξαιρετικά φορμαρισμένου Στάριτζ αλλά στη συνέχεια υποχώρησε, επιτρέποντας στους “Λάτικς” να απειλήσουν την εστία της και τελικά να φτάσουν στη δίκαιη ισοφάριση στο 88’.

4-2-2 το εκτός έδρας ρεκόρ της με 4/8 over 2,5, στο ντέρμπι κόντρα στην Τότεναμ θα ψάξει για μια ακόμα μεγάλη νίκη ώστε να χτίσει αυτοπεποίθηση και α παραμείνει στο κοντά στην κορυφή. Ο πολυτιμότατος φέτος Ραμίρεζ επιστρέφει και αναμένεται να πάρει θέση στο αρχικό σχήμα έναντι του πρώην ποδοσφαιριστή Λάμπαρντ, με τον αρχηγό Τζον Τέρι να ξεπερνά επίσης το πρόβλημα στον αχίλλειο τένοντα και να δηλώνει παρών.  Τραυματίας είναι ο στόπερ Νταβίντ Λουίς, μακροχρόνια εκτός ο Εσιέν.

10/14 GG είδαμε στις πιο πρόσφατες αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

Ιδιαίτερα αμφίρροπη αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που φέτος μοιάζουν ισοδύναμες. Η παρουσία ή όχι του Μπέιλ θα αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα, στοιχηματικά πάντως πριν τη σέντρα το μόνο που μπορεί να μας απασχολήσει είναι το ποντάρισμα στα γκολ, με το GG να αποδίδει 1,61 ενώ το over 2,5 1,825.

Κερδίζει από ημίχρονο η Σπόρτινγκ (2,10)

Έχει εννιά σερί εντός έδρας νίκες και 8/9 άσους από το ημίχρονο

Κερδίζει από ημίχρονο η Σπόρτινγκ (2,10) Σπόρτινγκ και Μαρίτιμο γνωρίζουν ότι εφόσον προκριθούν θα αποκτήσουν τεράστιο προβάδισμα και για την κατάκτηση του κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι δεν είναι αμελητέα ποσότητα, αλλά η Σπόρτινγκ είναι πανίσχυρη εντός έδρας και συνήθως κερδίζει από το ημίχρονο.
Νοκ άουτ παιχνίδι για την προημιτελική φάση του κυπέλλου. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και πέναλτι εφόσον χρειαστεί. Όποια από τις δύο ομάδες προκριθεί θα αποκτήσει τεράστιο προβάδισμα και για την κατάκτηση του κυπέλλου, αφού Πόρτο και Μπενφίκα έχουν αποκλειστεί και οι υπόλοιπες ομάδες δεν τρομάζουν.
Η Σπόρτινγκ έχει πολύ καλή παράδοση κόντρα στην Μαρίτιμο (32-6-4) και εκτός από την πρόκριση θέλει να πάρει και μια μίνι εκδίκηση, καθώς η μοναδική εντός έδρας ήττα της στο πρωτάθλημα φέτος προήλθε από τη σημερινή της αντίπαλο (2-3).
Την Κυριακή έχασε την ευκαιρία να μείνει κοντά σε Πόρτο και Μπενφίκα (βρίσκεται στην τρίτη θέση και στο -6) με το 1-1 στην έδρα της Ακαδέμικα, μένοντας πίσω στο σκορ στο 28’ και ισοφαρίζοντας στο 80’. Δεν είναι διαθέσιμος ο μέσος Ελίας (2 γκολ), που αποβλήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι, ενώ τραυματίας είναι και ο στόπερ Ροντρίγκες. Οι υπόλοιπες μακροχρόνιες απουσίες δεν επηρεάζουν.
Στα εννιά τελευταία της εντός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις μετράει μόνο νίκες και στα οκτώ κέρδιζε από το ημίχρονο. Στη φάση αυτή του κυπέλλου έφτασε με τρεις νίκες, όλες με το ίδιο σκορ (0-2, 2-0, 2-0).
Η Μαρίτιμο υποχώρησε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας γνωρίζοντας δύο ήττες στις ισάριθμες πρόσφατες αγωνιστικές, με 0-1 από την Μπενφίκα και 2-0 εκτός έδρας από την Πόρτο. Μέχρι πριν τις δύο αυτές ήττες είχε μόνο μία (6-4-1), ενώ στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας στο πρωτάθλημα δεν έχει νίκη (0-3-1).
Στον προηγούμενο γύρο, πάντως, κατάφερε να αποκλείσει την Μπενφίκα με 2-1, ενώ στους προηγούμενους γύρους είχε δύο εκτός έδρας νίκες με το ίδιο σκορ (0-1). Στο παιχνίδι με την Πόρτο κράτησε το 0-0 ως το 80’, παίζοντας με δέκα παίκτες από το 42’, για να δεχτεί στη συνέχεια δύο γκολ.
Σημαντικότατες οι επιστροφές από τιμωρία των βασικών μέσων Όλμπερνταμ (2 γκολ), Ρομπέρτο Σόουσα και Ραφαέλ Μιράντα, ενώ διαθέσιμος είναι και ο στόπερ Ρόμπσον, που προέρχεται από τραυματισμό. Απόντες ο τιμωρημένος στόπερ Ρομπέρζ και ο τραυματίας βασικός αριστερός μπακ Ρούμπεν Φερέιρα.
Η Σπόρτινγκ έχει εννιά σερί εντός έδρας νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και στις οκτώ κέρδιζε από το ημίχρονο.
Ζευγάρι από το οποίο ίσως προκύψει και ο νέος κυπελλούχος, αφού οι υπόλοιπες ομάδες που έχουν απομείνει δεν τρομάζουν. Η Μαρίτιμο είναι ιδιαίτερα δυνατή φέτος και μάλιστα είχε κερδίσει εκτός έδρας την Σπόρτινγκ στο πρωτάθλημα. Μετά την ήττα εκείνη, όμως, οι γηπεδούχοι έχουν εννιά σερί εντός έδρας νίκες και στις οκτώ κέρδιζαν από το ημίχρονο

Βγάζει και το over η Βαλένθια (1,66)

Με βασική ενδεκάδα οι γηπεδούχοι

Βγάζει και το over η Βαλένθια (1,66) Η Βαλένθια θέλει να κλείσει τη χρονιά με την πρόκριση στο κύπελλο. Το 0-0 του πρώτου αγώνα δεν της αφήνει περιθώρια για πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα. Σε πολύ καλή κατάσταση η Κάντιθ.
Επαναληπτικός αγώνας για την φάση των «32» του κυπέλλου, με το πρώτο παιχνίδι να λήγει 0-0, σε ένα ματς που η Κάντιθ παρουσιάστηκε πολύ καλά οργανωμένη αμυντικά και κράτησε «άσφαιρη» τη Βαλένθια.
Μετά από τρία αρνητικά αποτελέσματα (0-1-2) σε Τσάμπιονς Λιγκ, πρωτάθλημα και κύπελλο η Βαλένθια επέστρεψε στις νίκες με το δίκαιο 2-0 επί της Μάλαγα. Αν και θα μπορούσε να μείνει πίσω στο σκορ, κράτησε ανέπαφη την εστία της και ο Σολδάδο έδωσε ξανά τη λύση, σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.
Ο Ουνάι Έμερι έχει την πολυτέλεια να χρησιμοποιήσει βασικούς παίκτες, αφού το επόμενο επίσημο παιχνίδι της ομάδας είναι του… χρόνου, ενώ δεν θέλει σε καμία περίπτωση να πέσει θύμα έκπληξης, λαμβάνοντας την αναμέτρηση με μεγάλη σοβαρότητα. Κάτω από τα δοκάρια θα κάτσει ο Γκουάιτα, με τον Ντιέγκο Άλβες να είναι τραυματίας, ενώ σε περίπτωση που το παιχνίδι «στραβώσει» θα χρησιμοποιηθούν και οι Μπανέγα, Σολδάδο, οι οποίοι αναμένεται να ξεκινήσουν από τον πάγκο.
Στο πρωτάθλημα εντός έδρας η Βαλένθια έχει απολογισμό 6-2-1. Σε κανένα δεν απέτυχε να σκοράρει ενώ σημειώνει κατά μέσο όρο ακριβώς δύο γκολ σε κάθε παιχνίδι (18 γκολ/9 παιχνίδια).
Η Κάντιθ πηγαίνει στο Μεστάγια σε πολύ καλή κατάσταση. Βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του τέταρτου ομίλου της Σεγούντα Β με απολογισμό 10-6-2 και χωρίς ήττα στα έξι τελευταία της παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις (3-3-0).
Με συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα και πιο πρόσφατο το 0-1 της προηγούμενης Κυριακής επί της Πουερτογιάνο, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν και θα κάνουν γιορτές ως πρωτοπόροι.
Η Κάντιθ δεν έχει να χάσει τίποτα και αναμένεται να παραταχθεί με ό,τι καλύτερο διαθέτει στο ρόστερ της. Μοναδική απουσία αυτή του τερματοφύλακα Αουλέστια, ενώ ελαφρά αμφίβολος είναι ο επιθετικός Ικέτσι Άνια.
Πιθανές ενδεκάδες:
Βαλένθια (4-2-3-1): Guaita – Miguel, Rami, Victor Ruiz, Jordi Alba – Topal, Parejo – Pablo Hernandez, Jonas, Piatti – Aduriz.
Κάντιθ (4-2-3-1): Gonzalo – De Coz, Goikoetxea, Baquero, Gongora – Hector Yuste, Oscar Perez – Ferreiro, Dieguito, Ikechi – Akinsola.
Με βασική ενδεκάδα θα παραταχθεί η Βαλένθια, που στο πρωτάθλημα σκοράρει δύο γκολ κατά μέσο όρο στα εντός έδρας παιχνίδια της.
Να κλείσει τη χρονιά με μια πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου θέλει η Βαλένθια, ένας θεσμός που δεν αφήνει ασυγκίνητους τους γηπεδούχους. Το 0-0 του πρώτου αγώνα και η πολύ καλή εικόνα της Κάντιθ αναγκάζει τον Έμερι να παρατάξει βασική ενδεκάδα.